piątek, 3 sierpnia 2012

NVIDIA GTX 660 Ti - domysły i przedpremierowe wyniki wydajności

Nvidia wprowadza na rynek kolejny model karty, przygotowany z myślą o mniej wymagających klientach. Mimo, iż jeszcze nie nastąpiła jej premiera, większość serwisów technologicznych od dawno podaje mniej lub bardziej wiarygodne informacje na jej temat. Jeden z nich - TweakTown - opublikował wstępne wyniki wydajności, które rzekomo opierają się na testach przeprowadzonych na referencyjnym modelu GTX 660 Ti.
Ile jest prawdy w tych doniesieniach? Nie wiadomo, ale jedynym punktem zaczepienia, który wydaje się w miarę realny jest informacja o specyfikacji rdzenia graficznego. Ma być on identyczny do procesora z wyższego modelu, ale jedynymi cechami, które będą go odróżniać to zmieniony interfejs szyny danych - z 256 do 192 bit - oraz ilość pamięci - 3 GB do 2 GB.

Aktualizacja
Jeden z chińskich portali technologicznych - PCEVA - również wykonał przedpremierowe testy wydajności, jednakże nie tylko na pojedynczej karcie, ale także w trybie 2-Way SLI.Jak widać na załączonej grafice specyfikacja rdzenia graficznego modelu GTX 660 Ti jest prawie identyczna z tą znaną z GTX 670. Wnioskując z tego można stwierdzić, że nowy model będzie jedynie minimalnie mniej wydajny niż jego starszy brat. Jedyny przeciwnik - AMD - jest w dość niekomfortowej sytuacji - jest zmuszony do obniżenia cen swoich modeli, aby były nadal atrakcyjne na rynku konsumenckim. GTX 660 Ti może rywalizować z Radeonem 7870/7950, ale rozstrzygnięcie sporu o większą opłacalność nastąpi dopiero po premierze.
Cena referencyjnego modelu najprawdopodobniej będzie niższa o 15 % od modelu GTX 670, czyli ok 299 $ na rynku amerykańskim oraz mniej więcej 1100 - 1300 zł na rynku polskim. Można także liczyć na modele od producentów ze zmienionym chłodzeniem. Proponowana data premiery karty to 16 sierpnia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.