czwartek, 2 sierpnia 2012

Mac OS X Mountain Lion - przegląd nowości


Mac OS X to system firmy Apple, będący jednym z głównych konkurentów i rywali systemu Windows. System ten był jednym z pierwszych jakie zostały oddane do użytku dla przeciętnego użytkownika, po części na nim bazuje także Windows (nie mówię tu o jądrze czy kodzie źródłowym, lecz np. o ułożeniu interfejsu). Na rynku polskim Mac OS X nie zdobył rozgłosu ani popularności co jest podyktowane horrendalnie wysokimi cenami sprzętu firmy spod znaku  nadgryzionego jabłuszka. Na zachodzie, w Stanach Zjednoczonych i np. Niemczech, sprzęty od Apple, iMaci, MacBooki oraz Maci Pro, są wykorzystywane przez zwykłych zjadaczy chleba jak i najbardziej profesjonalne firmy wykonujące projekty graficzne i filmowe. Ale nawet tu, za wschodnim brzegiem Odry, jest pewna grupa osób, które używają sprzętu firmy spod znaku nadgryzionego jabłuszka i bardzo go cenią. Aby przybliżyć Wam koncepcję systemu od Apple, zapraszam do zapoznania się z największymi nowościami w najnowszej odsłonie Mac OS X - Mountain Lion.
Znajdujące się na grafice powyżej trzy dewizy mogłyby opisać większość usprawnień w najnowszej odsłonie Mac OS X, gdyż liczba wszystkich zmian wynosi ponad 200 pozycji. Apple stawia na technologię chmury, w której każdy użytkownik może trzymać swoje dokumenty, muzykę, książki oraz filmy i udostępniać je na każdym urządzeniu ( np. przez funkcję AirPlay) bez najmniejszego problemu. W edycji 10.8 jeszcze bardziej zacieśniono połączenie zwykłego komputera i mobilnego urządzenia z dostępem do Internetu. Przy okazji zintegrowano połączenie i udostępnianie wszelkiego rodzaju treści poprzez FaceBooka oraz Twittera, a także dano możliwości przeniesienia swoich osiągnięć z Game Center z iPhona, iPoda czy iPada na komputer osobisty. Aby poprawić dostęp do wszystkich informacji powiadomień zastosowano centrum, które je magazynuje, wiadomości, dzięki którym można prowadzić chat z osobami posiadającymi np. iPhona oraz ulepszono interfejs i funkcjonalność przeglądarki Safarii. Warto także wspomnieć o zintegrowaniu mobilnej asystentki z iOS 5 - Siri - , która to  umożliwia dyktowanie tekstu oraz poruszanie się po systemie za pomocą głosu.  Wymienione tutaj poszczególne funkcje to jedynie czubek góry lodowej wszelkich zmian wprowadzonych w Mac OS X 10.8 Mountain Lion. Aby poznać ich więcej zachęcam do obejrzenia relacji z prezentacji systemu na oficjalnym kongresie Apple.W mojej osobistej ocenie nowa wersja systemu od Apple nie jest być może rewolucyjna, ale stanowi nowy i kolejny krok w stronę co raz większej integracji zwykłego komputera z dostępem do sieci. Usprawnienie bardzo dobrego interfejsu i dodanie sporej ilości innowacyjnych rozwiązań sprawiło, że najnowsza odsłona Mac OS X zaskarbi sobie uznanie wielu użytkowników na całym świecie - zarówno tych profesjonalnych jak i kompletnych laików.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.