wtorek, 1 maja 2012

"It's coming" spełniło się - rzut oka na GeForce GTX 690

Od dłuższego czasu każdy z producentów kart graficznych, niezależnie czy Nvidia czy AMD, od czas premiery nowych serii akceleratorów wprowadza do sprzedaży model wyposażony w dwa procesory graficzne na jednej płytce drukowanej. Jest to pewnego rodzaju pokaz siły i technologii obydwu firm na rynku konsumenckim, który jednak w rzeczywistości do niczego nie prowadzi. Jednakże zawsze warto pochwalić się iż ma się w swoim arsenale najwydajniejszą kartę graficzną na rynku.

Opis ogólny


Topowa karta od Nvidii została wyposażona w dwa procesory graficzne GK104, znane z do niedawna najwydajniejszego modelu GTX 680. W ten o to sposób wszystkie parametry specyfikacji zostały pomnożone razy 2. Karta posiada 3072 rdzeni CUDA (2x1536), 256 jednostek teksturujących (2x128) oraz 64 jednostki rasteryzujące(2x32). Całość dopełnia 4 GB pamięci RAM GDDR5 o 512-bitowej szynie pamięci (2x256bit).Standardowe taktowanie rdzeni może zostać podniesione po przez technologię "Turbo Boost" nawet do 1019 Mhz.
Do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie dwóch 8-pinowych wtyczek zasilania. TDP karty zostało obliczone na ok. 300 W.System chłodzenia


System chłodzenia referencyjnej karty trzeba zaliczyć na plus. 2-slotowe chłodzenie składa się z 2 radiatorów z komorą parową oraz jednego wentylatora pośrodku, który efektywniej odprowadza ciepło zebrane z radiatorów. Całość kart została schowana pod efektowną, aluminiową obudową. Górny brzeg został okryty napisem producenta, który podświetla się na zielono.Wyniki wydajności

Wyniki dwuprocesorowej karty są fenomenalne. Pozwala ona na płynną rozgrywkę przy wszystkich efektach wizualnych. Na zauważenie zasługuje także fakt iż wszystkie testy były prowadzone w rozdzielczości 2560 x 1600, co znacznie przekracza wymagania rozdzielczości większości obecnych graczy. Wyniki uzyskane w grach są o ok. 75 % wyższe niż przy pojedynczym GeForce GTX 680.Aktualizacja


Rozdzielczość 1920x1080


Rozdzielczość 2560x1600
A co jeśli chcemy stworzyć rig idealny? Karty 

od Nvidii umożliwiają łączenie ich w układy  nawet do 4 procesorów graficznych. W takim przypadku wystarczy dokupić kolejnego GTX 690 i mamy 4 układy graficzne. A o to wyniki zdobyte podczas benchmarków.


 Podsumowanie

GTX 690 to moc w najczystszej postaci. Obecnie żadna pojedyncza karta nie może jej dorównać wydajnością. Na blogu Nvidii podsumowano to tak :
The GeForce GTX 690 may very well be the first dual-GPU graphics card that emerged in full form, free from compromise. It’s the world's fastest graphics card by a wide margin. It’s quieter and consumes less power than its predecessor. It’s crammed with features that eliminate jaggies and sustains smooth framerates. And to top it off, it’s made of the finest materials, expertly constructed, and with a look that speaks directly of the power that is housed within.
Można to ująć tak, że konstrukcja GTX 690 jest pierwszą dwuprocesorową kartą w pełnej formie, bez kompromisów. Jest bardziej energooszczędna niż jej protoplaści. Posiada technologie umożliwiającą kompletnie płynną rozgrywkę, bez mikriprzycięć. Jest skonstruowana z materiałów najwyższej jakości co daje jej przewagę na całym rynku akceleratorów GPU.
Oczywiście ten model nie jest dla wszystkich. Mogą sobie na niego pozwolić osoby posiadające mocne procesory oraz 999 $, bo tyle wynosi cena karty.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.