sobota, 28 kwietnia 2012

Ultrabooki i notebooki - kwestia graniaPo niedawnej premierze nowej generacji procesorów Intela na rynku mobilnej rozgrywki zawrzało. Tematem do dyskusji stały się plany dotyczące rozwoju podzespołów dla marki notebooków tego o to producenta - Ultrabooków. Jak wiadomo praktycznie cały rynek mobilnych procesorów przejął Intel, a najczęściej dobieranymi układami graficznymi dla jego platformy są produkty Nvidii, które również zostały ostatnio odświeżone, po przez wprowadzenie układów mobilnych Keppler. Jednak przy okazji, warto się zastanowić w jakim kierunku rozwoju mobilnej rozgrywki prowadzą nas producenci?
Przeszłość i teraźniejszość 

W przeszłości mobilna rozgrywka na laptopach nie miała racji bytu. Ograniczenia konstrukcji dawały bardzo duży przykład na to jak bardzo odstają od swoich stacjonarnych protoplastów.
Jednak z czasem wszystko się zmieniło. Począwszy mniej więcej od 2010 roku rynek mobilnej rozgrywki laptopów został przeobrażony i doznał metamorfozy. Zmieniło się podejście producentów do założeń pracy na laptopie. Obecnie proces technologiczny i unikalne rozwiązania producentów procesorów oraz układów graficznych pozwalają na zamknięcie komponentów wysokiej wydajności w mobilnej formie bez potrzeby częstego szukania gniazdka.Przemyślenie koncepcji laptopa jako mobilnego centrum rozgrywki dało producentom nowy rynek dochodów oraz punkt zaczepienia dla swoich ofert. Stworzyli oni całe serie swoich produktów lub nawet wykreowali osobne marki, które okazały się kolejnym ważnym źródłem dochodów. Konsument dzięki temu uzyskał większą gamę produktów do wyboru oraz , dzięki wzajemnej konkurencji, większą rozpiętość w ofercie cenowej.Komponenty

Nvidia swoją nową generacją układów grafiki obecnie zajmuje pierwsze miejsce na ryku desktopów. Nie inaczej jest na rynku urządzeń mobilnych, nie wykluczając tabletów oraz smartfonów. 
Rynek laptopów oraz ultrabooków został opanowany przez producenta z Santa Clara.
W serii przeznaczonej dla laptopów tylko 4 modele układów grafiki są zbudowane na bazie 28-nanometrowego układu Kepler, reszta to reinkarnacje układu Fermi.

O wydajności produktów Nvidii świadczą te o to wykresy.


Układ graficzny GT 640M ze średniej półki daje sobie radę z najnowszymi grami na średnich ustawieniach grafiki

Trzy flagowe układy Nvidii świetnie sobie radzą w nowych grach na wysokich ustawieniach grafiki

Przyszłość i podsumowanie


Przyszłość mobilnego gamingu nadal jest tworzona. Jak zapewniają producenci:
Dopiero dzięki nowej generacji kart graficznych Nvidii i platformie Ivy Bridge stało się możliwe konstruowanie urządzeń, które są „ultra” pod każdym względem.
To przeświadczenie będzie nam towarzyszyć do kolejnej premiery nowych układów grafiki oraz procesorów. Jednak dopiero teraz producenci będą mogli tworzyć konstrukcje, które będą w pełni spełniały założenia konstrukcji ultrabooków - laptopów mobilnych, wydajnych oraz oszczędnych. Możliwe jest też iż laptopy staną się tak samo wydajne jak komputery stacjonarne. Kwestia moblinego gamingu nadal pozostaje nierozstrzygnięta.0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.