wtorek, 25 października 2011

Android Lodowa Kanapka (Ice Cream Sandwich) - co włożono do kanapki ?


Android Lodowa Kanapka (Ice Cream Sandwich) – co włożono do kanapki?

Niecały tydzień temu (od czasu pisania tego wpisu) Samsung wraz z Google zaprezentowało kolejną już wersję obecnie jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych – Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Spekulacje na temat jakich zmian dokonano w najnowszej odsłonie systemu zostały już zdementowane. Platforma, na której zaprezentowano system to nowe połączenie współpracy koreańskiego potentata i giganta z Mountain View – Galaxy Nexus. Lodowa Kanapka (tak brzmi tłumaczenie nazwy źródłowej) wzbudziła nie małe zamieszanie i kontrowersje wokół siebie. Dzisiaj postaram się przedstawić kilka z najpoważniejszych zmian wprowadzonych w najnowszym Androidzie.

Komfort użytkowania i pracy dla deweloperów oprogramowania
Google często zarzucało się bardzo dużą fragmentację systemu na poszczególne gałęzie zastosowania. Dobrym przykładem jest stworzenie wersji 2.x dla telefonów, a 3.x dla tabletów. Od teraz system będzie można stosować na telefonach, jak i na tabletach. Został on tak przystosowany aby można było pracować dobrze na dużym i małym ekranie. Ma to jeszcze jeden plus, teraz dla twórców i dystrybutorów aplikacji. Nie ma już potrzeby tworzenia dwóch wersji aplikacji osobno na telefon jak i na tablet.


Główne udogodnienia interfejsu użytkownika przedstawiają się w następujący sposób:

- wirtualne przyciski home, back i ostatnie aplikacje (Recent Apps) widoczne na pasku systemowym widoczne przy każdej aplikacji (oprócz pracy w trybie pełnoekranowym)                                                                                                                         Przyciski był już dostępne w tabletowej wersji Androida, lecz teraz będą mogły powstawać telefony bez przycisków fizycznych na frontowym panelu.
- zmodyfikowano wiele gestów i dodano obsługę nowych
- wiele nowych animacji (dość efektownych)                                                                                                                                         Myślę, że pod ten podpunkt można podciągnąć funkcje sprawdzenia otwartych aplikacji i wykonywanych przez nie czynności. Funkcja ta kryje się pod nazwą Recent Apps.

- wiele drobnych, lecz ważnych korekt i udogodnień, jak np.
Nowe czcionki dopasowane do ekranów o wyższej rozdzielczości
Możliwość przejścia do aparatu i kamery z ekranu blokady telefonu, kontrolowania odtwarzacza muzyki, sprawdzenia nowych wydarzeń w telefonie (n. nowy SMS, nieodebrane połączenie)
- nowe, odświeżone centrum powiadomień
- tworzenie folderów na ekranie domowym
- nowa klawiatura ze słownikiem przewidującym pisane słowa
- poprawiony system dyktowania sms’ów, e-mail’i za pomocą głosu umożliwia mówienie w jakimkolwiek języku, jak długo chcemy. Możemy także stosować przecinki, kropki i inne znaki interpunkcyjne.
- kontrola przesyłania danych i ustawienia limitów.

·         Wygląd kalendarza został zmieniony, inne aplikacje mogą teraz dodawać swoje wydarzenia do niego,
·         zrobionymi zdjęciami można nadal łatwo podzielić się ze znajomymi, można je także od razu edytować,
·         możliwe jest robienie zdjęć ze "stałym focusem" dzięki czemu będą one ostrzejsze,
·         dodano stabilizację dla trybu "zoom",
·         umożliwiono robienie zdjęć podczas nagrywania materiału wideo - nagrywanie nie zostanie przerwane,

·         Kamera i galeria
·         aplikacja kamery rozpoznaje twarze. "Tapnięcie" dowolnego obszaru ekranu spowoduje, że aplikacja skupi się na tym właśnie obszarze,
·         umożliwiono także robienie zdjęć panoramicznych. W tym trybie użytkownik musi powoli obracać się z urządzeniem w dłoni,
·         możliwość sortowania folderów w galerii, miniatury są większe,
·         dodano edytor zdjęć,
·         efekty deformujące "na żywo" - podczas rozmów wideo możliwe będzie deformowanie sobie twarzy oraz dodawanie efektów: masek i tym podobnych,
·         przyciski na obudowie telefonu/tabletu umożliwiać będą przechwytywanie zrzutów ekranowych,Android Beam i rozpoznawanie twarzy

Wraz z prezentacją Androida 4.0 zaprezentowano nową funkcję dzielenia się plikami między użytkownikami telefonów – Android Beam. Aby tego dokonać wystarczy zbliżyć do siebie dwa urządzenia z modułem NFC i Androidem w wersji 4.0. Będziemy mogli w ten sposób przesyłać dokumenty, zdjęcia, filmy i linki do stron.
Równie interesujące wydała się funkcja rozpoznawania twarzy. Nie trzeba już odblokowywać ekranu ręcznie, wystarczy, że popatrzysz na telefon. Choć funkcja ta wymaga dopracowania.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.