piątek, 20 stycznia 2012

NVIDIA 3D VISION - opinia, recenzja i konfiguracji
Wstęp
Nvidia od zawsze była znana z jej nowatorskich i przełomowych technologii, które systematycznie wprowadzała do swoich produktów. Wraz z upływem lat, granice między produktami i technologiami pokazywanymi na światowych targach a tymi używanymi w domowym zaciszu zacierały się. Obecnie możemy posiąść technologię obrazu 3D posiadając nawet niewielki budżet przeznaczony na zakup karty graficznej. Nvidia od czasów serii kart 8000 wprowadziła w swoich produktach możliwość korzystania z 3D, a wraz z kolejnymi jej odsłonami technologia ta była udoskonalana. Dzisiaj przedstawię swoje opinie i proces konfiguracji technologii noszącej nazwę - NVIDIA 3D VISION.
Opis


O tym, czy dana karta obsługuję 3D VISION producent powinien poinformować na opakowaniu takim znakiem.

Jeżeli jednak nie znajdziemy, spróbujmy odnaleźć naszą kartę ( patrz - ten sam procesor graficzny ) na stronie producenta. Teraz, kiedy wiemy, że nasza karta obsługuje interesującą nas technologię musimy pobrać najnowsze sterowniki, które zapewnią odpowiednią obsługę obrazu 3D. 

Producent daje nam możliwość wykorzystania obrazu 3D przy :
- oglądaniu filmów, niezależnie czy na komputerze lub przez Internet;
- oglądani obrazów, fotografii ( wykonanych odpowiednim aparatem ) ;
- rozgrywki przy ponad 500 grach w 3D, których liczba nadal rośnie.
Jednak aby móc się cieszyć pełnią tej technologii potrzebujemy okularów :

OKULARY 3D VISION                                                    - OKULARY DISCOVER (ANAGLIFY)
w wersji przewodowej 
lub na podczerwień
z nadajnikiemOkulary możemy wybrać w stosunku do własnych potrzeb. Oczywiście, najlepszy efekt dają okulary 3D VISION, jednak są one bardzo drogie, a najzwyklejsze anaglify ( znane od przeszło 50 lat ) nie zawsze dają choćby w przybliżeniu obraz tak dobrej jakości jak ich droższy odpowiednik. 

Konfiguracja


            
Aby móc zacząć używać technologii 3D, najpierw musimy pobrać ze strony producenta najnowsze sterowniki. Następnie po zainstalowaniu i restarcie komputera należy udać się do 

Panel Sterowania -> Panel sterowania NVIDIA ( 1 ) -> Stereoskopowy obraz 3D ( 2 ) -> Skonfiguruj stereoskopowy obraz 3D ( 3 ) -> zaznacz Włącz stereoskopowy obraz 3D ( 4 ) i Uruchom Kreatora konfiguracji ( 5 ).


Kiedy uruchomimy kreatora musimy przejść przez proces ustawiania i kontroli okularów, niezależnie okularów DISCOVER czy NVIDIA 3D. Obrazy z procesu konfiguracji dotyczą okularów DISCOVER.

  1. Zaznacz wybrane okulary ( w przypadku okularów NVIDIA 3D przewodowych bądź też nie wymagane jest ich podłączenie ) i kliknij dalej.
  2. Następnie popatrz na kształty , zamykając naprzemiennie oczy, pokazane na wyznaczonym obszarze i zaznacz odpowiednie figury, po czym kliknij dalej.


  3. Popatrz na wyznaczony obszar. Jeżeli widzisz iż w obrazie jest pewien rodzaj wyrwy, zaznacz go i potwierdź przeczytanie informacji o bezpieczeństwie, po czym kliknij dalej.


  4. Następnie zaznacz wybrane opcje i kliknij zakończ.
               
          
  Po zakończeniu konfiguracji naszym oczom ukaże się pakiet obrazów 3D przygotowany przez producenta. Nie pozostaje nic innego jak założyć okulary i zanurzyć się w trzecim wymiarze. Jeśli natomiast czujecie niedosyt, zapraszam na 3D Vision Live.com gdzie będziecie mogli wyszukiwać interesujące Was materiały typu obrazy, filmy, zapowiedzi czy transmisje na żywo, wszystko w 3D.  Rozgrywka i materiały dodatkowe


  Jak już wcześniej pisałem, baza gier NVIDII umożliwiających rozgrywkę w 3D cały czas się powiększa. Obecnie jest już przeszło 500 tytułów, które są w lepszym bądź gorszym stopniu do tego przystosowane. Najlepiej są przystosowane do tego tytuły nowe bądź niedawno wydane, takie jak Crysis 2, Battlefield 3 i inne. Umożliwiają one kontrole 3D bezpośrednio z gry. Listę obsługiwanych tytułów można znaleźć na stronie producenta. Aby korzystać z serwisu należy zainstalować najnowszą wersję przeglądarki ( preferowane są Google Chrome oraz FireFox ) i pobrać odpowiedni pakiet z wtyczką Silverlight bądź HTML5.

  NVIDIA 3D VISION Live.com to brama do świata materiałów 3D

  Poniżej przedstawiam film  z rozgrywki w 3D w takich tytułach jak Battlefield 3 oraz Crysis 2.
  Obrazy i fotografie
  W zakładce 3D Photos znajdziemy całe galerie zdjęć wykonanych w 3D, nie tylko przez zespół producenta, ale także samych użytkowników. Wszystkie galerie są posegregowane. Pod każdym zez zdjęcie możemy zamieścić własną opinię w postaci komentarza, udostępnić link ze zdjęciem na np. tablicy na Facebook'u, a także zobaczyć obraz w 3D VISION lub tylko przez okulary o dwubarwnym szkiełku. 
  Filmy i You Tube 3D
  Jak już wcześniej wspominałem, producent udostępnił możliwość oglądania i dzielenia się filmami w 3D za pośrednictwem platformy 3D VISION Life. W ręce użytkowników zostały oddane wszelkie materiały 3D - relacje na żywo, trailery kinowe, krótkie filmy instruktażowe jak i dokumenty. Co ciekawe, platforma Google - YouTube - również umożliwia oglądanie swoich materiałów w 3D. Wystarczy wyszukać interesujący nas film i założyć okulary.
  Podsumowanie
  Technologia NVIDII przypadła mi do gustu. Oczywiście, aby ją w pełni poczuć należy zakupić drogie 3D VISION na co mnie obecnie nie stać. Myślę, że warto w nią zainwestować, jednakże jest to tylko tak zwany "bajer" i do niczego konkretnego się nie przyda.

  1 komentarz:

  Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.