Nvidia, po zaprezentowaniu dwóch topowych modeli kart graficznych - GTX 680 i 690, powoli zapełnia niższe segmenty rynku kart graficznych. Następne modele co raz bardziej trafiają w gusta cenowe kolejnych mas konsumentów. Obecnie został zaprezentowany model 670, który to jest numerem 2 w rodzinie jedno-procesorowych kart graficznych od Nvidii, zaraz po modelu 680.
Przekonajmy się, czy GTX 670 zaspokoi zapotrzebowanie na moc w grach odrobinę mniej wymagających graczy?
Specyfikacja i budowa
Architektura Keppler jest dość sporym krokiem względem poprzednika. Rdzeń, który został zamontowany w nowym modelu, jest taki sam jak u starszego brata, z wyjątkiem jednego zablokowanego bloku SMX. W grach przekłada się to na 5 procentową różnicę pomiędzy topowym modelem. Procesor graficzny posiada 1344 procesory strumieniowe, 32 jednostki rasteryzujące oraz 112 jednostek teksturujących przy 2GB pamięci RAM GDDR5 wraz z 256-bitową szyną pamięci.
O to porównanie pod względem budowy pomiędzy najbliższymi konkurentami tego o to modelu
Technologie
Technologie, które zostały zaimplementowane w danym modelu są przedstawione w artykule na temat GTX 680, do którego lektury najserdeczniej zapraszam.
Budowa zewnętrzna (model referencyjny)
NVIDIA gruntownie zmieniła sposób budowy swoich referencyjnych modeli . GTX 670 został "zapakowany" w tą samą plastikową obudowę co jego starszy brat.
Na śledziu karty znajdziemy komplet standardowych wyjść obrazu: 2 x DVI, HDMI oraz Display Port. Na górnej krawędzi można znaleźć gniazdo SLI, umożliwiające połączenie ze sobą nawet 3 kart graficznych.
Na nieoficjalnych zdjęciach widać było, że wtyczki odpowiadające za dodatkowe zasilanie zostały umiejscowione w 3/4 długości obudowy. Takie umiejscowienie zostało podyktowane długością płytki drukowanej, na której znajduje się układ graficzny. Jest ona bardzo krótka, a resztę miejsca, którego nie udało się wykorzystać, zakryto plastikową obudową. System chłodzenia, który został użyty w GTX 670 to ten sam, który możemy znaleźć w GTX 680.Cała karta jest bardzo krótka, ma tylko 24 cm, ale w modelach niereferencyjnych zbyt duży system chłodzenia może zostać zmieniony na adekwatny do długości płytki drukowanej. Producent poszedł na łatwiznę, przez co nie wykorzystał potencjału płynącego z długości płytki drukowanej.
Modele niereferencyjne
Dzięki za podlinkowanie do mojego zestawienia. Fajnie, że ktoś zwraca na nie uwagę.
OdpowiedzUsuńNie ma sprawy, bardzo urozmaicasz moje wpisy swoimi rzetelnymi zestawieniami. Oprócz tego, co sądzisz o "banerze" z nazwą twojego bloga? Jeżelibyś chciał mogę zaprojektować nagłówek na twojego bloga.
OdpowiedzUsuńWygląda całkiem ok, choć na moim blogu jest inna czcionka nagłówka :P
UsuńCo do projektu to przemyślę to.