sobota, 26 maja 2012

GeForce GTX 670 - nowy członek rodziny


Nvidia, po zaprezentowaniu dwóch topowych modeli kart graficznych - GTX 680 i 690, powoli zapełnia niższe segmenty rynku kart graficznych. Następne modele co raz bardziej trafiają w gusta cenowe kolejnych mas konsumentów. Obecnie został zaprezentowany model 670, który to jest numerem 2 w rodzinie jedno-procesorowych kart graficznych od Nvidii, zaraz po modelu 680.
Przekonajmy się, czy GTX 670 zaspokoi zapotrzebowanie na moc w grach odrobinę mniej wymagających graczy?Specyfikacja i budowa

Architektura Keppler jest dość sporym krokiem względem poprzednika. Rdzeń, który został zamontowany w nowym modelu, jest taki sam jak u starszego brata, z wyjątkiem jednego zablokowanego bloku SMX. W grach przekłada się to na 5 procentową różnicę pomiędzy topowym modelem. Procesor graficzny posiada 1344 procesory strumieniowe, 32 jednostki rasteryzujące oraz 112 jednostek teksturujących przy 2GB pamięci RAM GDDR5 wraz z 256-bitową szyną pamięci.O to porównanie pod względem budowy pomiędzy najbliższymi konkurentami tego o to modeluTechnologie
Technologie, które zostały zaimplementowane w danym modelu są przedstawione w artykule na temat GTX 680, do którego lektury najserdeczniej zapraszam.

Budowa zewnętrzna (model referencyjny)
NVIDIA gruntownie zmieniła sposób budowy swoich referencyjnych modeli . GTX 670 został "zapakowany" w tą samą plastikową obudowę co jego starszy brat. 

Na śledziu karty znajdziemy komplet standardowych wyjść obrazu: 2 x DVI, HDMI oraz Display Port. Na górnej krawędzi można znaleźć gniazdo SLI, umożliwiające połączenie ze sobą nawet 3 kart graficznych.
Na nieoficjalnych zdjęciach widać było, że wtyczki odpowiadające za dodatkowe zasilanie zostały umiejscowione w 3/4 długości obudowy. Takie umiejscowienie zostało podyktowane długością płytki drukowanej, na której znajduje się układ graficzny. Jest ona bardzo krótka, a resztę miejsca, którego nie udało się wykorzystać, zakryto plastikową obudową. System chłodzenia, który został użyty w GTX 670 to ten sam, który możemy znaleźć w GTX 680.Cała karta jest bardzo krótka, ma tylko 24 cm, ale w modelach niereferencyjnych zbyt duży system chłodzenia może zostać zmieniony na adekwatny do długości płytki drukowanej.  Producent poszedł na łatwiznę, przez co nie wykorzystał potencjału płynącego z długości płytki drukowanej.
 Modele niereferencyjne
Testy wydajności i wyniki

Zestawienie wyników z gier i benchmarków wykonał autor bloga Warmbit, do którego odwiedzin najserdeczniej zapraszam. Zestawienie łączy wyniki z 20 gier (najpopularniejsze tytuły) i benchmarków w 9 rozdzielczościach z 8 najbardziej znanych serwisów technologicznych z kraju i zagranicy.Podsumowanie
Nowy model NVIDII trafił na rynek w świetnym momencie. Klienci, którzy chcieli przejść do nowej generacji byli ograniczeni przez brak ofert, a ceny topowych modeli. GTX 670 jest udanym produktem - jest wydajny, nowoczesny i w miarę oszczędny. Jednakże czy aby producent nie strzelił sobie w stopę? W grach GTX 670 jest minimalnie mniej wydajny niż topowy model, a jednak jest o ponad 300 zł tańszy. Po podkręceniu te różnice się zacierają. Dla klientów liczy się także cena, która i tak na starcie jest zawyżona. Warto poczekać, a karta za mniejsze pieniądze będzie idealnym nabytkiem. Polecam tą kartę.


3 komentarze:

 1. Dzięki za podlinkowanie do mojego zestawienia. Fajnie, że ktoś zwraca na nie uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma sprawy, bardzo urozmaicasz moje wpisy swoimi rzetelnymi zestawieniami. Oprócz tego, co sądzisz o "banerze" z nazwą twojego bloga? Jeżelibyś chciał mogę zaprojektować nagłówek na twojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda całkiem ok, choć na moim blogu jest inna czcionka nagłówka :P

   Co do projektu to przemyślę to.

   Usuń

Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.