wtorek, 12 czerwca 2012

Computex 2012 : GTX 680X2 X 2 - 2 autorskie wersje GTX 680


Na targach Computex w Tajpej wiele się dzieje. Na każdym z prezentowanych stoisk można znaleźć wiele ciekawych produktów, które jeszcze nie trafiły do oficjalnej sprzedaży. Do tej grupy można zaliczyć dwie autorskie konstrukcje karty GTX 680 od Asusa i EVGA. Nie są to karty dwu-procesorowe jak w przypadku GTX 690, ale tak zwane "kanapki". Ich budowa nie opiera się na umieszczeniu dwóch procesorów graficznych na jednej płytce drukowanej, lecz po jednym na każdą płytkę i połączeniu ich w jedną całość. Każdy z modeli ma niereferencyjne chłodzenie i chociaż w części zmienione PCB. 

Zapraszam do zapoznania się z wymienionymi modelami.

ASUS MARS III

Karty graficzne od firmy ASUS sygnowane znakiem Republic of Gamers (w skrócie ROG) są jednymi z najlepszych , i najdroższych, konstrukcji na całym rynku. Rozwijając swoją ofertę producent dba o kontynuowanie  rozwoju najbardziej rozpoznawalnego produktu tej serii - kart graficznych MARS. Poprzedni model MARS II został zbudowany na podstawie modelu GTX 590. Obecna konstrukcja to połączenie dwóch GTX 680 pod jednym chłodzeniem zbudowanym z masywnego, aluminiowego radiatora, kilku rurek cieplnych oraz 3 wentylatorów - 1 większego i 2 mniejszych.
Na pokładzie karty znajdują się dwa procesory graficzne GTX 680 na dwóch płytkach drukowanych. Całość zakrywa potężny system chłodzenia, który zbudowany jest z masywnego, aluminiowego radiatora, kilku rurek cieplnych oraz 3 wentylatorów - 1 większego i 2 mniejszych. Kolorystyka przodu i tyłu karty została utrzymana w kolorach firmowych marki - czarnym i czerwonym.


Tył karty został pokryty czarnym fragmentem szczotkowanego aluminium. Na śledziu karty znajdziemy 4 wyjścia obrazu: 3xDVI oraz Display Port. Na krańcu górnej części obudowy jest umieszczone gniazdo SLI do połączenia jeszcze jednej karty. Całości dopełniają 3 8-pinowe gniazda zasilające kartę i przycisk, który po wciśnięciu włącza wentylatory na 100 % szybkości.


EVGA GeForce GTX 680 2WIN GEMINI

EVGA nie jest najbardziej rozpoznawalnym producentem kart graficznych na rynku polskim, ale zyskał sobie wielu fanów na całym świecie. Obecnie na tragach Computex 2012 zaprezentował ciekawy model karty z rozbudowanym chłodzeniem.

Karta jest połączeniem dwóch GTX 680 przykrytych przez ogromne chłodzenie. Cała konstrukcja zajmuje w obudowie 4 sloty, jednakże ostatni został dodany dla poprawienia jej stabilności. Tradycyjny sposób chłodzenia został zastąpiony tak zwanym "turbinowym" - nie wiadomo w jaki sposób on działa, ale najprawdopodobniej wydmuchuje całe powietrze na zewnątrz obudowy komputera. Na poczwórnym śledziu umieszczono trzy wyjścia DVI i jedno mini-DisplayPort. Jedno złącze SLI służy do połączenia dwóch takich kart.

Całość dopełniają 3 8-pinowe wtyczki zasilające.

O cenach obydwu kart nie wiadomo na razie nic, jednakże trzeba się spodziewać co najmniej takich samych cenników jakie dotyczyły modelu od Asusa - MARS II, który kosztuje obecnie ok. 4000 zł.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeżeli przeczytałeś wpis, zostaw komentarz. W ten sposób pokazujesz mi, że mam po co pisać i ktoś to czyta. Bardzo dziękuje.